W tym krótkim artykule chciałbym wyjaśnić Ci dlaczego piszę case study i co z tego możesz wynieść dla siebie. W pewnym sensie wyjaśnia też on moją filozofię pracy.
Pod anglojęzycznym pojęciem case study kryje się nic innego jak studium przypadku, czyli analiza konkretnej realizacji, zbiór informacji na jej temat, opis, napotkane problemy i zastosowane rozwiązania. Dzięki temu możesz bliżej poznać proces tworzenia danej realizacji i poznać sposób myślenia – sławetne „co autor miał na myśli”.
Dlaczego o tym piszę?
Aby uświadomić Ci, że logo nie jest przypadkowo stworzonym, fajnym znaczkiem z ładnym napisem, w ulubionych kolorach. Że projekt strony internetowej, to nie tylko zestaw ładnych obrazków i zdjęć dopasowanych do siebie. Że trendy i coś „na czasie”, to nie zawsze dobry kierunek. Że akurat Tobie podoba się coś, to nie znaczy, że Twoim klientom się to będzie podobało, ba, nie będzie skutecznie do nich trafiało.
Projektowanie jest środkiem na drodze do celu, jakim jest rozwiązanie problemu. A case study opowiada zaś o złożoności tego problemu i wdrożonych rozwiązaniach.
Moja rola w procesie
Niezależnie czy z dbałością podchodzisz do swojego wizerunku, czy może niespecjalnie Ci na nim zależy. To moim zadaniem w duchu świadomości etyki zawodowej jest to, aby Ciebie zainspirować, wyręczyć, pomóc i w końcu dostarczyć Ci produkt najwyższej jakości, który rozwiąże Twoje problemy. Idąc dalej, będzie on jednym ze środków do celu, jakim jest rozwiązanie problemów Twoich klientów.
Każdy projekt to proces, w którym zanim powstanie obraz, kreuje się szeroko pojęte doświadczenia użytkownika (User Experience) i dopiero z tą myślą wdraża pomysły wizualne (Mock-ups, User Interface).
Musisz wiedzieć w co inwestujesz
Codziennie poszerzana wiedza i poznawanie ciągle zmieniającego się rynku, pozwalają zbudować tak zwany know-how, który w całości wkłada się w opracowywany projekt, aby ten mógł spełniać biznesowe cele i być jednocześnie atrakcyjny wizualnie.
Musisz wiedzieć, że za końcowym efektem w postaci projektu, który ode mnie dostajesz, kryje się cały złożony proces analityczno-twórczy, poparty doświadczeniem zdobywanym podczas 12 lat pracy przy projektach, których ilość sięga ok. 1000 sztuk.
To nieustający rozwój, poznawanie nowych rzeczy, wymiana doświadczeń, zdolni ludzie na swojej drodze, uczenie się od lepszych, obserwacje otoczenia, mądra praca, błędy, które się naprawia, wyciąganie wniosków, podejmowanie decyzji i stawianie własnych tez. Tylko i aż.