Czyli efekty pełnej obustronnego zaangażowania, wzorcowej współpracy na linii projektant – zleceniodawca.
W skrócie
Głównym celem było zbudowanie od podstaw nowej, spójnej identyfikacji wizualnej, która komunikować będzie wizerunek firmy przez kolejne lata.
Poniżej w miarę szczegółowy opis jak powstaje tego typu realizacja. Jeśli interesują Cię tylko efekty, przewiń stronę.
Role i projekty
- Branding
- Projekt logo oraz elementów identyfikacji wizualnej
- Projekt materiałów wizerunkowych – papier firmowy, wizytówki, teczka ofertowa, pudełka, t-shirt, roll-up i inne
- Projekty tapet na pulpit
- Projekt oklejenia samochodu
- Wizualizacje wykorzystania identyfikacji we wnętrzach biura
- Nagradzana strona internetowa – www.netfox.pl
- Projekt Fanpage Facebook oraz LinkedIn
1. Sytuacja zastana i problem do rozwiązania
Firma NETFOX istnieje na rynku od 10 lat. Zajmuje się dostarczaniem towarów i usług dla klientów detalicznych i hurtowych na rynku E-Commerce. Posiada bogate zaplecze magazynowe i logistyczne. Jest laureatem nagród m.in. E-Gazele, Gazele Biznesu i Gepard Biznesu. W branży firma działa bardzo szeroko i rozwija się prężnie, ale… No właśnie było ale, które należało w końcu wyeliminować.
Dotychczasową bolączką firmy był brak wyraźnego systemu identyfikacji wizualnej oraz brak jakiegokolwiek kanału komunikacji z potencjalnym klientem, w oczach którego można by uwiarygodnić istnienie firmy. Drugą kwestią był brak komunikacji z kandydatami do pracy. Firma się rozwija i potrzebuje personelu, który sam chciałby tam pracować, ale najpierw chciałby poznać firmę.
Poniżej poprzednie wersje wybranych materiałów identyfikacji wizualnej (przed rebrandingiem): Logo, papier firmowy, wizytówka, strona internetowa.
2. Research, briefing i zdefiniowanie celów
Zanim przeszedłem do projektowania, poświęciłem kilkanaście godzin na rozmowy, korespondencję i wymianę informacji z samym założycielem i CEO firmy. Co ważne, godna naśladowania była jego postawa, bo z zaangażowaniem i wizją opowiadał o firmie, jej dotychczasowej drodze, obecnej pozycji i strategii na przyszłość. Był to zestaw niezwykle cennych informacji, które należało zebrać w całość.
Następnie poświęciłem kolejne godziny na analizę pozyskanych informacji, rozpisanie strategii, wyciągnięcie wniosków, eliminację złych rozwiązań i podjęcie decyzji o kierunku.
3. Pomysły i rozwiązania
Zaczęło się od wstępnych szkiców, koncepcji, możliwości ukierunkowania projektu. Potem po czasie do namysłu trzeba było odrzucić niektóre wersje i zacząć tworzyć na nowo. Tak, proces ten bywa trudny, skomplikowany i droga do końca wiąże się z trudnościami, które wynikają naturalnie i równie naturalnie powinny być eliminowane. Czasem trzeba obiektywnie ocenić sytuację i powrócić do poprzedniego etapu. Dlatego pośpiech w projektowaniu jest niewskazany, ponieważ kiedy ramy czasowe i budżet jest czynnikiem całkowicie decydującym o procesie, pewne rzeczy muszą zostać zrobione jak najbardziej optymalnie, ale w sposób oczywisty nie mogą pochłonąć więcej zasobów. Oszczędności w procesie mają podobne skutki, jak zaoszczędzenie kupując produkt w sklepie taniej, ale kosztem jakości.
Po wyeliminowaniu różnych opcji, nadszedł czas na podjęcie decyzji i wybór dalszej drogi. Tu zaczął się proces stricte projektowy. Proces równie złożony jak ten wstępny.
4. Efekty
Etap projektowy zacząłem od logo. To moje autorskie liternictwo, wszystko wykreślone od podstaw wedle konkretnego wzoru (zobacz logo na siatce). Również ten znak przeszedł kilka iteracji zanim stał się właśnie taki. Zmieniały się proporcje, odstępy, grubość i wiele innych „zmiennych”. Godziny bitew myśli na temat konstrukcji – zostawić idealnie równe matematycznie proporcje liter do odstępów, które pięknie wyglądają na siatce czy odpuścić, bo… jednak „coś tu nie gra”. Zwyciężyła jednak zasada „if it looks good, it is good”. Wbrew pozorom nieregularne odstępy są bardziej harmonijne i zgrywają się idealnie do rytmu, właściwego dla tego liternictwa.
Zaprezentowane logo wraz z kompletem key visuali zainspirowało właściciela firmy, który aktywnie uczestnicząc w procesie projektowania, podsuwał kwestie strategiczne, które ubraliśmy w całościowy branding.
Firma NETFOX jako przedsiębiorstwo, to wielopłaszczyznowa kreacja biznesu, którą chciałem pokazać w samym logotypie – nazwie. Celowo nie projektowałem sygnetu.
Zdecydowałem na zastosowanie dość odważnej kolorystyki – gradientu od koloru granatowego do czerwieni. Tworzy to dynamiczny efekt przejścia przez różne barwy. Tym samym jest to nawiązanie do wartości firmy zawartych w literach. Ciekawym efektem wizualnym jest tutaj fakt zastosowania stałych kolorów dla poszczególnych liter, który mimo wszystko nadal tworzy złudzenie gradientu.
Po pierwsze, te 6 liter to fuzja dwóch członów NET – działalność w internecie i FOX – od nazwiska CEO. Natomiast każda litera z osobna ma swoje uzasadnienie, jest pierwszą od skrótu:
- Network – Działalność w sieci
- E-Commerce – Rynek, na którym operuje firma
- Technology – Zbiór technologii i narzędzi w prowadzeniu działalności
- Finance – Przepływ pieniędzy między biznesami
- Operation – Zaangażowanie i operatywność w działalności
- X-Factor – Kultura organizacyjna i afirmatywna postawa zespołu ludzi
Szczegółowe wyjaśnienie misji firmy tutaj
Na stronie internetowej każda litera jest również przyporządkowana do konkretnego działu. Przeglądając stronę po kolei – tworzy nam się nazwa firmy w nagłówku.
Prezentacja efektów rebrandingu
Projekt logo
Konstrukcja znaku
Identyfikacja wizualna
Typografia
Przykład zastosowania w biurze
Wizualizacje na samochodach
Materiały reklamowe i promocyjne dla klientów i pracowników firmy
Strona internetowa – wireframe i prototypy
Fragment wielu układów strony.
Responsywna strona internetowa
Przygotowana we współpracy z webdeveloperem – Tomaszem Gołkowskim.
Kilka innych widoków strony internetowej
Nagrody też były
Strona internetowa NETFOX otrzymała nagrodę Site of the Day oraz wyróżnienie specjalne CSS Design Awards. Szczegóły na stronie z nagrodami.
Etcetera…
Powstało jeszcze wiele pobocznych projektów, które wspomagają firmę wizerunkowo. Krótko mówiąc – jest to kompleksowo wykonany branding od A do Z z możliwością elastycznego rozwoju.
Ścisła współpraca, wzajemne zaufanie i rzetelnie wykonana praca, to przepis na branding, który z powodzeniem będzie komunikował misję i wartości firmy przez kolejne dziesięciolecia.